חיפוש

ספיישל בחירות 2019 - מיתוג ושיווק פוליטי

ישראל היא אחת מהמדינות בהם מעורבות האזרח הפשוט במערכת הבחירות ובפוליטיקה בכלל הינה גבוהה במיוחד, "פרלמנטים" פזורים ברחבי בתי הקפה והפיצוציות, טוקבקים חמי מזג, ושיחות סלון, ואפילו נסיעה במונית לא עוברת בשלום בלי ויכוח על "אז מה אתה אומר על ביבי".

למרות שהנושא הוא תפוח אדמה לוהט, אני רוצה לגעת בפן האסטרטגי שממנו ניתן ללמוד הרבה על התנהגות אנושית ומה אנחנו, כבעלי עסקים חברות ואנשי שיווק יכולים לקחת לתשומת ליבנו ממערכת הבחירות בישראל. פוליטיקה היא כר מאוד נוח ממנו ניתן ללמוד איך בני אדם חושבים ומתנהגים, מכיוון שכמו שאני תמיד מדגיש, מיתוג ושיווק היא במידה רבה, הבנה של נפש האדם ויכולת לנצל הבנה זאת לתהליך המכירה.


מבלי להכנס לדעות פוליטיות, בואו ונבדוק מה "הלקוחות" סליחה, הבוחרים מחפשים במועמדים:

האם הסיפור שלהם דומה לסיפור שלי?

האם כבנאדם הוא משקף אותי?

האם אני בוטח ביכולות שלו?

האם השינוי שהוא מחפש לבצע הוא השינוי שאני מעוניין בו?

בדומה לעסקים וחברות, הלקוחות או הבוחרים בונים לעצמם מערכת רגשית שמניעה אותם להחלטה, האסטרטגים והפוליטיקאים מנסים בכל כוחם לבנות פרופיל של הבוחר ולחבר פאזל המורכב מטקסט, ויזואל וסאונד שילחצו על הכפתורים הנכונים אצל הבוחר הפוטנציאלי ויחזקו או ישנו את ההחלטה אצלו למי להצביע ביום הבוחר. ננסה לעשות מעשה נועז ונפלח את המפלגות העיקריות ככל הידוע לנו כחודש וחצי לפני הבחירות, ננסה לבנות להן מהלך אסטרטגי, וננסה ללמוד מכך איך כל אחד מאיתנו יכול לשכפל זאת לעסק שלו, יאללה בלגן.

הליכוד

כרגע המפלגה הגדולה בכנסת ומובילה את הממשלה, מפלגה ששמה השני הוא "ביבי" והוא בעצם כרגע נושא את המפלגה על כתפיו, בזה יש פלוס ומינוס. הפלוס שמאוד קל למתג אדם אחד ולהשקיע בו את המאמץ המרוכז, המינוס הוא שהכל סובב סביב אדם אחד, אם הוא ייפול הכל יקרוס. המפלגה בכללותה היא מפלגת מרכז עם נטייה ימינה, היא מפלגה שמזוהה על האדם הממוצע, האיש הפשוט כפי שאוהבים לכנות זאת, לרוב מסורתי, מחפש מסרים פשוטים, רגשי, מחפש הנהגה חזקה, מונע מכבוד לאומי, מעוניין במנהיג נערץ וריכוזי. האסטרטגיה הנוכחית כפי הנראה היא הגברת תחושת הרדיפה של ביבי על ידי האליטות בעקבות האשמות נגדו והרצון של היועץ המשפטי לצאת עם מסקנות לפני הבחירות. הגדרה ברורה של האויב של התקשורת, הקרן החדשה, וכל מי שעומד מאחורי ומצדדי היועץ המשפטי, בשילוב של הססמה "המדינה שלנו נפלאה" בכדי לטפוח על האגו של הבוחר ולרמוז שמסתירים ממנו את הנתונים האמתיים להישגים של ביבי והליכוד. כל זה אמור להניח בפיהם של הבוחרים הפוטנציאלים משפטים פשוטים עליהן יוכלו לחזור בפרלמנט המקומי, ליצור תחושה של "אני עם האנדרדוג", ולייצר חשש מפני שינוי. אסטרטגיה מומלצת: לשים מול הזרקורים הישגים של חברי כנסת נוספים כדי ליצור כח למפלגה במקרה של פגיעה במותג ביבי, כל זאת באופן שלא ייתפס כהכנה להתרסקות.כן לתת תחושת נרדף שאכן עוזרת לתחושת החירום של הבוחר, אבל להדגיש את הסכנה למדינה במידה והתהליכים שהתחילו ייפגעו, פחות התקפה אישית. לא לשדר פאניקה בשום מצב מה שרק מעצים את תחושת האשמה. לשדר בצורה פשוטה את האסטרטגיה מאחורי המהלכים המדיניים וההשפעה שלה על חיי היום יום, משהו שפחות נתפס ומובן בציבור הרחב. לפתוח אתר בסגנון "ישראל שלי" בו מרוכזים עדויות של אנשים המספרים על החיים העסקיים והאישיים שלהם ב 10 השנים האחרונות, אנשים רגילים שמספרים לא על הליכוד אין שם פוליטיקה אלא רק ארץ ישראל ועם ישראל. סיכום: לשדר איפה היינו ואיפה אנחנו.

העבודה

אין ספק שמפלגת העבודה חטפה את המכה הגדולה מכולם אפילו יותר מאביגדור ליברמן, המפלגה משדרת כיום חוסר תמיכה פנימית, ייאוש, הנהגה חלשה, המותג קיבל מכה ממנה קשה לקום.מפלגה שהיתה פעם סמל של "השמאל" למרות שביחס להיום היא מפלגת מרכז, נעה בין הצהרות ציוניות לחברי מפלגה שנתפסים כשמאל. וזאת עיקר הבעיה של המפלגה, היא נתפסת גם כמפלגה ערכאית וגם כמפלגה שלא כל כך יודעת היכן היא יושבת, היא נסמכת על קהל בוחרים מבוגר, מצד שני מנסה לפזול באופן לא מוצלח לקהל של מר"צ. האסטרטגיה כיום מנסה לשדר רעננות בעקבות הבחירות הפנימיות, אבי גבאי דוחף את העבר העסקי שלו, סתיו שפיר רוכבת על הגל המהפכני, מרב מיכאלי מנסה למשוך קהל תל אביבי. יש אוסף של מסרים שנראה כאילו יוצא מעשר פיות שונים בלי יד מכוונת באמת, כל אחד מושך לכיוון אחר. אסטרטגיה מומלצת: יצירת קו אחיד שמשודר בפתיח לכל סרטון ובכל התמונות, לא רק גבאי אלא חלק מהוותיקים יחד עם הצעירים, לפמפם כל הזמן - אנחנו מאוחדים. לייצר אתר "טיימליין" המראה את הקמת ישראל - השלום - רצח רבין - היום, איך המפלגה עמדה מאחורי כל מהלך מרכזי בתולדות ישראל, התפיסה צריכה להיות תראו "איזה פז"מ" יש לנו. תוכניות קדימה, מה אנחנו רוצים להשיג איך אנחנו רוצים להשפיע. לשדר יותר מרכז מצד הדור הבוגר, לתת לדור הצעיר להביא קורטוב, קורטוב אני אומר, של מהפכנות. להביא מדינאים כקונטרה לביבי, שמדברים על מפלגת העבודה על הניסיון, על השושלת על המסורת של המפלגה, לייצר ערבוב של ההווה והעבר. לדעת למי מדברים, הקהל של המפלגה הוא כנראה בגילאי 40 פלוס, משכילים, חילונים, אבל גם מכבדי מסורת, להבין מי הקהל ולא לנסות להביא קהל לא טבעי. לסמן את המפלגה כנגטיב של הליכוד, יש למותג מספיק שורשים בכדי להיתפס כגדולה יותר מהמנדטים שהסקרים מנבאים, לכן בזה שתסמן את המפלגות הגדולות כאויב ולא את המפלגות השוות אליה בסקרים, היא תיטע בראשם של המצביעים שהיא האלטרנטיבה לליכוד. סיכום: לדעת למי מדברים, ולשדר אחדות שורות.

חוסן לישראל

[עדכון: התאחדו עם "יש עתיד"] מפלגה חדשה ללא עבר פוליטי, חיסרון גדול במדינה בה הביטחון הפיזי הוא קריטי, לכן יש משחק רב על משקלו של הרמטכ"ל לשעבר בכדי להרגיע את החוששים. המפלגה זרקה לבליל חבריה אוסף של פעילים חברתיים אנשי חינוך ואנשי עסקים, כאילו לומר "כיסינו את כל החורים", המפלגה כרגע מסומנת כמקום שני אחרי הליכוד וזוכה למומנטום. למפלגה מספר בעיות איתן היא מתמודדת, ראשית העובדה שהינה מפלגה ללא עבר וללא ניסיון, שנית המפלגה מנסה למקם עצמה במרכז אבל מצד שני בראשה מנהיגים עם דעות המסומנות בציבור כשמאל, דבר שגורם לתחושה שיש משהו שלא מספרים לנו. כרגע האסטרטגיה היא מלחמה בביבי, דגש על העבר הביטחוני של גנץ, אין הרבה מעבר לכך. אסטרטגיה מומלצת: אתר אינטרנט חדש, האתר הנוכחי מביש בלשון המעטה ותומך באווירה שמנסים ליצור המתנגדים לה, שהיא מפלגה ריקה מתוכן. פלטת הצבעים הצהל"ית נראית נורא, תחליפו אותה למשהו שונה אבל קצת יותר אסתטי. מומלץ ליצור קו מקשר ברור בין הנבחרים, מה אתם רוצים להשיג? מפלגה מקצועית? מפגה רב גונית, מה ההיגיון מאחורי חברי המפלגה?להדגיש בתמונות ווידאו את ביבי מתייעץ עם גנץ, כאילו מקבל ממנו, וגנץ משדר "אני מכיר את ביבי" ו "ביבי עשה דברים טובים למדינת ישראל - אבל הוא עייף, הוא מקובע, צריך לקחת את מדינת ישראל לשלב הבא". הניסיון לשחק על ביבי כמושחת רק מחזק את הבייס שלו, צריך ללכת הפוך על הפוך לתת תחושה שביבי הגיע למקסימום שלו, המדינה לא מתקדמת אין אופק לשינוי אמיתי, צריך לעבור לשלב הבא. סיכום: לשנות עטיפה ולהתפקס מהר.

יש עתיד