top of page
חיפוש

שיווק ומיתוג - כללים בסיסיים שכולם חייבים לדעת.

הרבה פעמים אני נתקל בצליל זלזול כשאנשים שומעים ממני את המילה "מיתוג", ואני תמיד ממשיל את המשל הבא: אתם נכנסים לחנות נעליים, בא נגיד "גלי". ראיתם נעליים במחיר סביר מאוד של 150 ש"ח ואתם מגיעים למוכר, המוכר אומר לכם "תקשיבו, אם תוסיפו 50 ש"ח למחיר יש לנו עכשיו מבצע על נעלי "נייק",מה דעתכם?" אני מנחש שרוב הסיכויים הם שבשמחה תשלמו עוד 50 ש"ח, ואם זה 100 ש"ח גם תשלמו, ואולי עוד 200 ש"ח? זה כוחו של מיתוג, יכול להיות שפיזית הנעליים מיוצרות באותו מפעל, אבל ברור לכם שהמחיר של נייק זה לא המחיר של אולסטאר. זה כוחו של מיתוג, ומיתוג תמיד תמיד ינצח כשהלקוח צריך להחליט האם לרכוש מוצר א' או מוצר ב' כשהמחיר הוא לא רחוק בין השניים. שיווק הוא החלק השני של המשוואה, וכולנו יודעים שלא משנה מה העסק שלך, השיווק קורה און ליין, למה? כי שם נמצאות העיניים של הלקוחות שלכם, שם נמצאת התנועה והמחיר שתשלמו בגדי להגיע ללקוח שלכם און ליין נמוך לעין שיעור מהמחיר שתשלמו עבור דפוס או עבור פרסומת בטלוויזיה. הבעיה היא שכל בעל עסק מותקף על ידי עשרות "מומחי שיווק אינטרנט" שמוכרים לכם מילים כמו SEO, קידום אורגני ועוד מילים מפוצצות, ואז אתם משלמים אלפי שקלים ובדרך כלל, זה לא עובד. למה? כי בשנה האחרונה, המשחק השתנה, ובדקות הקרובות ניתן לכם תקציר של כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לפרסם ולמתג עצמכם נכון.


מיתוג מול שיווק:אז מה ההבדל בעצם תכלס? שיווק באופן הכי פשטני זאת הדרך בא אתם מביאים בפני הלקוח הפוטנציאלי שלכם את עובדת קיומו של המוצר שאתם מציעים למכירה, לא משנה אם זה מוצר פיזי או שירות, השיווק מפגיש בינם. המיתוג זה מה הלקוח הפוטנציאלי ירגיש כשהוא יתקל במוצר שלכם. אם אתם מוכרים חומוס, האם הלקוח ירגיש שזה עוד חומוס או חומוס שנעשה בחצר האחורית של צריף בעירק על פי מתכון סודי של ג'וחה שלמד מסבתא סולטנה ונשבע שלא יחשוף אותו עד הקבר. אם אתם מוכרים בושם, האם הלקוח יתייחס רק לריח או ירגיש שהבושם שלכם מכיל חלקיקים קטנים של פרח הנקטף במיוחד עבורו במזרח הודו וכל מי שמריח את הבושם שלכם מיד מתאהב. אם אתם מוכרים משרד עורכי דין, האם אתם עוד עורך דין, או שהמשרד שלכם הציל כבר מאות בעלי עסקים מפשיטת רגל, ואתם מתאבדים עבור הלקוחות שלכם ובזמן שהלקוח ישן במיטה אתם והצוות שלכם מסתובבים בשטח והופכים כל אבן עבורו. המיתוג חייב לעורר תוך מספר שניות תחושה מאוד ברורה, נוסטלגיה, ביטחון, רעב.לכן עליכם להבין שכל עסק חייב להיתפס בעיני בעליו כמותג וזה אומר:

לשים לב לשם העסק.

במידה ויש לוגו הוא חייב להיראות שייך למאה שלנו.

כל גרפיקה חייבת להיעשות על ידי אנשי מקצוע.

לעסק חייבת להיות מערכת ערכים מאוד ברורה: למה אנחנו עושים מה שאנחנו עושים, מי הלקוח שלנו, איך אנחנו מתנהגים וכו'.

מה הרגש שאנחנו מעוניים לעורר אצל הלקוח הפוטנציאלי, הרגש זאת התולעת על החכה שתדוג את הלקוח שלנו בים הלקוחות.

שיווק הוא שלב שכל עסק חייב להשקיע בו באופן תמידי, כיום רוב השיווק מתרחש ברשתות החברתיות: פייסבוק, יוטיוב אינסטגראם לינקדין בעיקר. כשחייבים לזכור, לא כל פלטפורמה מתאימה לכל עסק, יש עסק שרק ישווק בפייסבוק, יש גם באינסטגראם ויש שישקיע ביוטיוב. ומה עם גוגל?

המשחק כשזה מגיע לגוגל השתנה, אם פעם היה ניתן לעבוד על 200 כלי הניתוח של גוגל המשחק הזה מאחורינו, היום האלגוריתם של גוגל מתנהג יותר כמו גולש אמיתי.

האתר שלכם חייב להיות קל להתמצאות, ככל שהגולש ימצא את מה שהוא מחפש מהר יותר ויעבור פחות בין הדפים, הציון שלכם יעלה.

אין משמעות למשחקי SEO, להפך ככל שתנסו לעבוד על האלגוריתם כך תענשו יותר.

השתמשו בתמונות רלוונטיות לתחום.

הוסיפו דף "אודות" המפרט את הסיבות למה הלקוח יבחר בכם דווקא.

תדאגו שהכתובת שלכם תהיה מוגנת כלומר HTTPS ולא HTTP.

תספקו תוכן רלוונטי ללקוחות, חייבים לזכור, נכון שגוגל סוקר את האתר שלכם תוך מספר שעות, אבל לכל תוכן באתר ייקח כ 13 שבועות להיקלט במנוע חיפוש ועד ל 30 שבועות כדי להגיע למיקום הגבוה ביותר האפשרי.

פרסום בגוגל נמצא בירידה, המחיר לחשיפה גבוה מדי והגולשים מתעלמים מקישורים ממומנים.

פייסבוק ללא ספק, היא פלטפורמת הפרסום המובילה בעיקר לעסקים מקומיים. מעל ל 50% מהישראלים משתמשים בפייסבוק בקביעות, החלוקה בין גברים לנשים כמעט שווה, מדובר על כלי אדיר לשיווק במידה והדבר נעשה בחכמה.

פייסבוק מנסה לאזן בין הצורך לעשות כסף מפרסומות ובין הצורך לשמור על המשתמשים מפני תוכן בו אינם מעוניינים.

יש להשתמש בתמונות המעוררות רגשות חיוביים: בני אדם שמחים, צבעוניות שמיים, טבע.

יש להשתמש במילים חיוביות, אהבה, שמחה, עזרה, הצלחה.

אל תנסו לעבוד על האלגוריתם, בדירוג שלכם ייפול.

השתמשו ב AD MANAGER ואל תפרסמו ישירות מהדף.

השתדלו לשלם בכרטיס אשראי ולא פייפאל.

תאשרו את האתר שלכם דרך פייסבוק.

הימנעו מבעיות תשלום או סירובי פרסום זה יוריד את הדירוג שלכם ויעלה את המחיר לחשיפה.

למרות מה שיספרו לכם, פוסטים קצרים עובדים יותר.

שימו לב ל RELEVANCE SCORE בין 7 ל 10 הינו ציון מעולה.

פייסבוק דוחפים פוסטים עם וידאו המועלה לפייסבוק ולא לינק ליוטיוב.

אל תשכחו להשתמש בפיקסל, שורת קוד המסופקת על ידי פייסבוק, אשר תעזור לכם לעקוב אחר הגולשים ולפרסם להם טוב יותר.

תעדכנו פעם ביום בבוקר או בצהריים.

אל תמחקו תגובות רק במצבי חירום.

תגיבו לתגובות חשוב מאוד.

הרשת החברתית המצליחה בישראל היא יוטיוב, החיבור בין יוטיוב לטלוויזיות חכמות מאפשרות כיום לצפות ביוטיוב בכל מקום, ניידים מחשב טלוויזיה ופותחות עבורכם אפיקים חדשים.

יוטיוב הינו כלי מעולה לפתח קשר מקצועי עם לקוחות פוטנציאליים.

אם תמצאו דרך לספק ללקוח תוכן עם ערך משמעותי זה יהפוך אתכם למעוררי אימון ויקשר בין הלקוח אליכם בקשר חזק ומשמעותי מול המתחרים.

וידאו חייב להראות טוב ולהישמע טוב אין מקום לחובבנות.

וידאו חייב להיות בן כמה דקות לפחות, שימו לב שהמערכת פרסום של יוטיוב המריצה סרטון שלכם לפני סרטון אחר מריצה ניסיון של 4 שניות בדרך כלל כשלגולש ישנה אפשרות לצאת מסרטון בתום 4 שניות. מכם יוטיוב לוקחת כסף רק אחרי אחוז מסוים של צפייה בסרטון לכן מומלץ להכין סרטוני פרסום של יותר מ 30 שניות.

אינסטגראם הינה רשת חברתית מצליחה הפונה לקהלים צעירים יותר ומשתמשת בתמונות ווידאו בלבד, לכן היא מתאימה למזון ואופנה במיוחד או לבניית מותג אישי.

השתמשו בצילומים איכותיים בלבד.

השתמשו בפונקציית הסטורי בה תצלמו וידאו קצר אינסטגראם מקדמת את הסטורי.

השתדלו שהצילומים יהיו אותנטיים.

עדכנו פעמיים שלוש ביום.

ישנן עוד אופציות פרסום רבות אבל כיסינו את העיקריות בישראל, לינקדין הינה רשת חברתית מומלצת לחברות ארגונים או בעלי מקצוע חופשי, טוויטר יותר לעוסקים בתקשורת, סנאפצ'ט לפונים לקהל צעיר במיוחד. להורדת מצגת פרסום ומיתוג: https://adobe.ly/37bICzt

54 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page